Молодь, яка змінює свої громади!

Молодь, яка змінює свої громади!

Молодь – це не просто майбутнє України, це її сьогодення. Ініціативи нового покоління змінюють міста, впливаючи на нашу країну. Проте багато ідей залишаються лише в голові авторів: молоді люди часто бояться реалізовувати щось через брак ресурсів, досвіду, підтримки або відсутності необхідних інструментів для досягнення цілі. 

Підтримка молодіжних ініціатив є важливою для громад, оскільки дає новий погляд на розвиток міста чи села. Молодь підвищує рівень громадської активності, сприяє економічному та соціальному розвитку громади. В січні 2025 року, завдяки «Global Fund for Children», ми провели конкурс на підтримку проєктів наших випускників. Відбір ініціатив здійснювався на основі аплікаційної форми, яку міг заповнити кожен випускник, а самі проєкти мали вирішувати актуальні проблеми громади. 

Про підтримку ініціатив розповідає Золотарьова Єлизавета, волонтерка ГО «Освіта 360»: «Ми надаємо не тільки фінанси, але й ресурсну підтримку та наставництво. Команди отримують необхідні форми звітності, плани закупівель, ми надавали гайд про комунікаціям, а також приклади заходів, які можуть бути реалізовані»

Нумо ближче знайомитися з проєктами учасників! 

Фінансова грамотність для молоді: інвестуй у своє майбутнє, місто Полтава, Полтавська область.

До складу команди входили:

Ладатко Максим – менеджер проєкту, випускник Школи демократичних ініціатив.
Федорів Каміла – SMM-менеджерка, дизайнерка проєкту.
Бабенко Олександр – спікер на тренінгах, допомога у реалізації проєкту. 

Реалізація цього проєкту є важливою для Полтавської громади, оскільки багато молодих людей не розуміють, як правильно розпоряджатися своїми фінансами, як інвестувати та планувати своє майбутнє. Як наслідок вони стають вразливими до фінансових шахрайств, мають труднощі з пошуком роботи та участю в економічному житті громади. Низький рівень фінансової грамотності призводить до зростання випадків шахрайства, упередженого ставлення та неусвідомлення важливості інвестування та накопичення капіталу. 

Основна ідея проєкту полягає в підвищенні фінансової грамотності молоді шляхом надання їм необхідних знань та інструментів для ефективного управління особистими фінансами. Реалізація проєкту сприятиме розвитку фінансової свідомості молоді, навчить їх приймати обґрунтовані фінансові рішення та сприятиме їх активній участі в економічному розвитку громади та держави. Надані знання та вміння дозволять молодим людям підвищити свій добробут, а отже в цілому підвищить рівень життя, наслідком стане економічне зростання, як окремих людей, так і в цілому громади, держави. 

Про хід реалізації проєкту розповідає Ладатко Максим, менеджер проєкту «Фінансова грамотність для молоді: інвестуй у своє майбутнє»: «На даний момент вдалось успішно провести 1 тренінг для молоді в нашому Полтавському державному аграрному університеті, на якому були присутні 40 осіб. В результаті проведено також перше пілотне тестування, з яким успішно справились переважна більшість наших учасників, а найактивніші учасники відзначені приємним подарунком у вигляді планера особистих фінансів. Також запущено соціальні мережі, які також будуть присвячені активному інформуванню молоді щодо фінансової грамотності та інвестування. Уже заплановано найближчим часом проводити наступний тренінг і рухатись далі по плану реалізації».

Говорячи про ризики він зауважує: «Так як проєкт було чітко сплановано і всі ризики було враховано, з труднощами ще не стикались, не враховуючи трішки довший термін закупівель, аніж очікувалось. Але знову ж таки час був розрахований з запасом, тому поки все йде за планом».

ШІ. Школа відповідального користувача

За цим проєктом стоїть команда з чотирьох ентузіастів, які прагнуть зробити знання про штучний інтелект доступними, цікавими та корисними:

Горощенко Вікторія – координаторка проєкту, здобувачка вищої освіти Національного університету «Одеська юридична академія», бакалавр права.
Деревянко Софія – комунікаційна менеджерка, здобувачка вищої освіти Ізмаїльського державного гуманітарного університету, волонтерка.
Іванова Роксана – контент-менеджерка, учениця Миколаївського ліцею №38 ім. В.Д. Чайки, волонтерка.
Тарасов Озар – модератор проєкту, член Кодимської молодіжної ради.

Ключовою проблемою, що вирішує проєкт, є несвідоме використання штучного інтелекту молоддю. Попри таке широке використання, молодь не має достатніх знань про етичні аспекти такого використання, що призводить до надмірного використання згенерованої ШІ інформації, зниження академічної доброчесності та рівня критичного мислення в молоді.

Про очікуваний вплив реалізації проєкту розповідає Горощенко Вікторія, координаторка проєкту «ШІ. Школа відповідального користувача»: «На нашу думку, проєкт сприятиме формуванню свідомого ставлення до ШІ та його етичної інтеграції у навчання, професійну діяльність і громадське життя. Ми ставимо за ціль продемонструвати, що штучний інтелект - не замінник людського інтелекту, проте він може стати корисним інструментом для саморозвитку, покращення якості навчання та ефективного вирішення щоденних завдань, якщо використовувати його свідомо».

Проєкт вже зміг залучити понад 50 учасників з різних куточків України. Вдалося провести 4 вебінари та дебати за підсумками проєкту. 

Не обійшлося без труднощів. Як зауважує Вікторія: «У процесі реалізації проєкту ми зіштовхнулися з труднощами щодо залучення спікерів. Ми намагалися встановити контакти з багатьма експертами в сфері штучного інтелекту, однак, відповідь надали не всі. Проте, ми не зупинялися та продовжували пошуки спікерів, налагоджували з ними комунікацію та зрештою все вдалося. Крім того, ми зіштовхнулися з труднощами в утриманні уваги учасників під час реалізації запланованих заходів, адже, якщо до першого та другого вебінарів приєдналися майже 50 учасників, то в подальшому було набагато важче утримувати інтерес учасників до відвідування заходів, а особливо в такі дні, як п’ятниця. Також перешкодою стало те, що не всім учасникам було зручно приєднуватися до вебінарів у запланований час. Зрештою, ми розуміємо, що брати участь у такого виду заходах це вибір кожного та ми раді, що нам вдалося співпрацювати з найбільш замотивованими учасниками». 

Бізнес навички для молоді Золотонівської громади

Цей проєкт реалізує команда Золотонівського молодіжного центру «АртПростір», яка розвиває мобільну молодіжну роботу, просуває неформальну освіту. Актуальність навичок фінансової грамотності для молоді є найбільш актуальними як показують опитування молоді. Багато молодих людей не знають, як правильно розпоряджатися грошима, планувати витрати, накопичувати кошти та уникати фінансових помилок. Проєкт допомагає розібратися в основах фінансів, зрозуміти, як працюють гроші, і навчитися використовувати їх з розум. 

Про мету проєкту висловлюється Оксана Черв’якова, представниця команди: «Ми хочемо, щоб молодь Золотоноші почувалася впевнено у фінансових питаннях: знала, як заощаджувати, уникати боргів, планувати бюджет і навіть створювати пасивний дохід. Це допоможе учасникам нашого проєкту бути фінансово незалежними, приймати зважені рішення та будувати стабільне майбутнє».

Вже вдалося провести кілька ігор «Грошовий потік», під час яких учасники навчалися керувати своїми фінансами в ігровій формі, обговорено, як формувати фінансові звички, щоб уникати боргів і бездумних витрат. Була залучена молодь з сіл Благодатне та Коробівка та почалося утворення спільноти, яка цікавиться фінансовою грамотністю та хоче розвиватися. 

«Багато хто думає, що фінансова грамотність – це складно і нецікаво. Ми показуємо, що навчатися можна легко та весело через ігри та реальні кейси», - розповідає команда проєкту «Бізнес навички для молоді».

Проєкт дає практичні поради, які можна застосовувати в реальному житті, а також розбирає реальні ситуації, щоб показати, як фінансові навички допомагають уникати проблем. 

Почати власний проєкт — це завжди виклик, особливо коли стикаєшся з нестачею досвіду або ресурсів. Наші учасники ініціатив діляться порадами молоді, що вагається розпочинати власні проєкти.

«На мою думку, головне – не боятися почати. Ідеальної миті не буде, тому варто зробити перший крок, навіть якщо є сумніви. Краще починати з малого та поступово розвивати ідею. Так легше зрозуміти, що працює, а що ні. Також, важливо шукати підтримку - однодумців, наставників чи грантові програми. Це значно полегшить шлях. І найголовніше – вірити у свою ідею. Якщо вона цінна для вас, знайдуться й ті, хто її підтримає», - Федорів Каміла, SMM-менеджерка, дизайнерка проєкту «Фінансова грамотність для молоді: інвестуй у своє майбутнє».

«По-перше, шукайте “своїх” людей: погана команда = невдалий проєкт, тому цей етап не можна недооцінювати. По-друге, цінуйте себе: не перенавантажуйтеся заради проєкту якщо він не є життєво важливим, візьміть собі вихідний! По-третє, спілкуйтеся: неможливо ефективно працювати в команді якщо у вас порушена внутрішня комунікація. А також обирайте ті теми, в яких ви хоч трохи знаєтеся», - Тарасов Озар, модератор проєкту «ШІ. Школа відповідального користувача». 

«Почніть з малого. Не потрібно чекати ідеального моменту – варто просто спробувати. Знайдіть підтримку. Однодумці допоможуть з ідеями та мотивацією. Не бійтеся пробувати. Помилки – це частина навчання, головне винести з них урок. Навчайтеся новому. Відкритість до знань допоможе вам краще орієнтуватися в сучасному світі. Будьте активними. Чим більше ви пробуєте, тим більше можливостей відкривається перед вами», - Тамара, керівниця проєкту «Бізнес-навички для молоді».