Премія «15 до 15»: Історії дітей, які вже змінюють країну
17 травня 2025 року в Києві, відбулася перша урочиста церемонія нагородження Всеукраїнської премії «15 до 15». І хоча це лише початок нової традиції, ця подія вже стала символом натхнення, сили та віри в молоде покоління.
Премія «15 до 15» заснована ГО «Освіта 360» та Лiцеєм «Educator», аби визнати та підтримати дітей та підлiткiв вiком вiд 6 до 15 рокiв, якi вже сьогоднi змінюють своє оточення, громади, мiста і навiть країну. Мета премії — створити платформу для визнання досягнень дiтей у сферах науки, мистецтва, спорту, соцiальних проєктiв, громадської дiяльностi та iнновацiй.
«Ми часто недооцiнюємо, який вплив можуть мати дiти на суспiльство. Але, визнаючи їхнi досягнення, ми формуємо нову культуру лiдерства,» — ділиться засновниця мережi освiтнiх закладiв Educator Владислава Бандурко.
В цьому роцi на конкурс надiйшло понад 595 заявок з усiєї України. Експертна комiсiя, до складу якої увiйшли фахiвцi освiти, культури, науки, медiа та громадського сектору, провела ретельний вiдбiр. У результатi було визначено 15 лауреатiв, якi отримали грошовi премiї, подарунки вiд партнерiв та медiйне висвiтлення їхнiх iсторiй.
Номiнацiї охоплювали ключовi сфери розвитку: "Наука", "Мистецтво", "Громадська дiяльнiсть", "Соцiальнi проєкти", "Спорт".
Ми раді оголосити список лауреатів, а також ми попросили їх сформувати свій ключовий меседж 1 реченням і ось що вони сказали:
- Олександр Свірчевський, 12 років, м. Житомир – номінація «Наука». Юний винахідник розробив «розумний світильник», що автоматично вмикається при відключеннях електроенергії.
«Я бачу свій внесок через розвиток технологій, що роблять світ зручнішим, безпечнішим і екологічніши
- Ольга Величко, 15 років, м. Ірпінь – номінація «Мистецтво». Її художні роботи експонуються за кордоном у рамках культурної дипломатії.
«Мистецтво – мій спосіб виразити себе. Я хочу, щоб мої роботи надихали інших».
- Іванна Гарник, 14 років, с. Чечельник, Вінницька обл. – номінація «Мистецтво». Майстриня декоративно-прикладного мистецтва, її витвори перемагають на міжнародних і всеукраїнських конкурсах.
«Я прагну відтворювати українські традиції і передавати їх новим поколінням».
- Маргарита Качалка, 15 років, м. Вінниця – номінація «Громадська діяльність». Волонтерка, реалізує соціальні проєкти для молоді.
«Хочу показати підліткам, що їхній голос має значення і вони можуть діяти вже зараз».
- Софія Коляда, 15 років, м. Запоріжжя – номінація «Громадська діяльність». Засновниця молодіжної НГО, активно підтримує українських підлітків у доступі до міжнародних можливостей.
«Моя мета – використовувати свої здобутки, аби створювати позитивні зміни навколо».
- Катерина Лелека, 12 років, м. Київ – номінація «Соціальні проєкти». Ініціаторка проєкту «Долонька надії», який допомагає онкохворим дітям.
«Навіть маленькі ініціативи можуть змінити світ».
- Валерія Єжова, 13 років, м. Київ – номінація «Спорт». Чемпіонка світу з шашок, ініціаторка благодійної акції «Граємо – допомагаємо».
«Пишаюся можливістю приносити спортивні перемоги Україні і допомагати ЗСУ».
- Владислав Колдунович, 14 років, с. Білозір'я, Черкаська обл. – номінація «Соціальні проєкти». Автор і ведучий YouTube-проєкту «ПОГОВОРИМО», активно розвиває молодіжну журналістику.
«Хочу бути голосом покоління, яке прагне змін».
- Анастасія Горбач, 14 років, м. Конотоп – номінація «Мистецтво». Активна учасниця й преможниця літературних та мистецьких конкурсів, лауреатка всеукраїнських конкурсів есе та прози.
«Участь у цьому конкурсі для мене, насамперед, спосіб самовираження, це чудова можливість продемонструвати свої творчі здобутки іншим, отримати досвід для подальшого розвитку та самореалізації.».
- Денис Левищенко, 14 років, м. Бердичів – номінація «Наука». Винахідник і радіоелектронік, створює прилади для військових.
«Моя мета – допомогти ЗСУ і відновити Україну після перемоги».
- Катерина Селіна, 14 років, м. Вінниця – номінація «Громадська діяльність». Організаторка молодіжних форумів, координаторка волонтерського центру.
«Хочу зробити суспільство толерантним і відкритим до змін».
- Павло Ткаченко, 11 років, м. Чернігів – номінація «Спорт». Наймолодший скелетоніст світу, член збірної України.
«Хочу, щоб кожен з нас міг нести прапор України і в душі, і на спортивних майданчиках світу».
- Дар'я Кравчук, 9 років, м. Буча – номінація «Спорт». Чемпіонка України з шахів.
«Хочу, щоб діти зрозуміли: шахи – це спорт не тільки для хлопців, а й для дівчат».
- Матвій Чаплінський, 8 років, м. Старокостянтинів – номінація «Наука». Юний винахідник і митець.
«Мрію створювати винаходи, які покращуватимуть життя людей».
- Семен Кравченко, 11 років, м. Вінниця (переселенець з Харкова) – номінація «Мистецтво». Юний письменник, автор детективної книги «Справа під Новий рік».
«Хочу, щоб якомога більше дітей читало».
Нашою командою, раді оголосити, що премiя «15 до 15» стане щорiчною iнiцiативою. I якщо перша церемонiя вже вразила масштабом i душевнiстю, то наступнi роки, без сумнiву, подарують ще бiльше нових iмен, якими пишатиметься вся країна.
«Лідерство не має вікових обмежень — і це яскраво доводять цьогорічні лауреати премії “15 до 15”. Вони надихають, змінюють свої громади, мислять масштабно та діють рішуче. Я вірю, що їхні історії стануть поштовхом для багатьох однолітків рухатись вперед, вірити у власні сили та не боятись починати. Ми в “Освіта 360” вже чекаємо на нову хвилю талановитих дітей і підлітків у наступному році — подавайтеся, адже ваша історія теж може стати натхненням для всієї країни.» – каже Ростислав Семка, Голова правління ГО “Освіта 360”.